Üye olmak istiyorum Üye girişi   19.10.2017  
      
ANASAYFA          HAKKIMIZDA         HABERLER         SANAL TUR          KARİYER          İLETİŞİM          SSS          SİTE HARİTASI
JİNEKOLOJİ

Menopoz kadınlarda son adet kanamasına verilen isimdir. Yaşlanmayla birlikte özellikle 40'lı yaşlarda başlayan ve yumurtlamanın seyrekleşmesi ile beraber olan dönem Menopoz öncesi devredir. Bu dönemde halen kendi halinde adet olur, fakat düzen kaybolmaya başlar. Adetler arasındaki süre gittikçe kısalır ve normalde 26–28 gün arayla adet gören kadınlarda özellikle yumurtlama öncesi devre kısaldığından, bu süre 23–25 güne iner. Menopoz hemen öncesi ise adetler düzenini kaybeder ve 2–3 ay aralarla adet kanaması olmaktadır. Son adetten 6 ay geçtiği halde kanama olmayan kadınlarda bu son kanama Menopoz olarak adlandırılır. Bundan sonra başlayan dönem Menopoz sonrası dönemdir.

 

Menopoz yaşı Avrupalı ve Amerikalı kadınlarda ortalama 50'dir. Türkiye'de yapılan araştırmalarda ise Türk kadınların ortalama Menopoz yaşı 47 olarak belirlenmiştir. 20. yüzyılda kadın yaşama süresi artmasıyla, kadınların hayatlarının 3'de 1 kadar bölümünü menopoz sonrası devrenin oluşturduğu görülmektedir. Bu sebeple bu dönemde meydana gelen olumsuz değişiklikleri ortadan kaldırmak için bazı tedavi alternatifleri sunulmaktadır. 

 

Menopozun Sebebi Nedir?   

                                               

Menopoz aslında yumurtalıkların iflası anlamına gelen bir dönemdir. Üreme çağında olan kadınlarda her ay onlarca yumurta yola çıkar ve bir tanesi öne geçerek büyür ve dışarı atılır. Bu süreçte de üretilen östrojen ve progesteron hormonları kadınlardaki fizyolojik değişimleri temin eder. Menopoz döneminde ise artık gelişecek yumurtalar tükenmiştir. Dolayısıyla östrojen çok düşük düzeylerde üretilmektedir. Progesteron ise çok çok az kanda saptanır. Bu düşük hormon düzeyleri ise adet kanamasının meydana gelmesini temin edememektedirler. Yumurtalıklardaki bu hormonların üretilmesini sağlayan ve beyinde hipofiz adındaki bölgeden salgılanan FSH ve LH adındaki hormonlar yetersiz östrojen cevabında, yumurtalıklara daha fazla uyarı meydana getirmek için daha da seviyeleri yükselir. Bu sebeple menopoz öncesi ve sonrası olan dönemde kanda FSH ve LH hormonları normalin 5–10 katı yüksek düzeyde saptanır. Buna karşılık östrojen çok düşük düzeylerde saptanmaktadır. Menopozun kesin ortaya konulmasında da bu hormonların ölçümleri yapılmaktadır. 

 

Menopozdaki Şikâyetler ve Organ Değişiklikler Nelerdir? 

 

Menopozla beraber kadınların tüm vücudunda bazı önemli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler östrojen yetersizliğine bağlı değişimlerdir. Şikâyetler ateş basması ve terleme daha sık olmak üzere, uykusuzluk, depresyon hali, idrar yanması ve idrar kaçırma. Kemik erimesi varsa kemik ve bel ağrılarıdır. 

 

Üreme organlarındaki değişiklikler

 

Rahim ve yumurtalıkların büyüklükleri çok küçülür. Rahim iç zarı ileri derecede incelmektedir. Vajinada hormon yetersizliğine bağlı salgı azalması ve dolayısıyla vagina kuruluğu olur. Ayrıca vaginada daralma ve kısalma meydana  gelebilir.   

                                                                      

İdrar yollarındaki değişiklikler

 

İdrar kesesinin 3'de 1 alt bölümü östrojen hormonuna duyarlı olduğundan buna bağlı değişiklikler meydana gelir. İdrar yapma sorunları, idrar yanması, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma olabilir. Ayrıca idrar kesesini tutan bağlar da zayıfladığından idrar kesesinde sarkma olabilir.   

                               

Kalp ve damar sistemindeki  değişiklikler

 

Menopoz öncesi östrojen hormonu etkisiyle damarlardaki kireçlenme kadınlarda erkeklere göre düşük orandadır. Kalp krizi geçirme olasılığı da erkeklere göre çok düşüktür. Menopoz sonrası ise yaklaşık 5 yıl içinde damar kireçlenmesi ve kalp krizi geçirme oranı erkeklerle eşitlenir.  

                        

Kemiklerdeki değişiklikler

 

Hormon yetersizliğine bağlı kemik yıkımı hızlanır ve kemik yapımı çok yavaşlar. Aslında kemik erimesi 25 yaşlarından sonra başlar ve kemik erimesini arttıran başka sebep yoksa menopoza kadar yavaştır. Eğer kemik erimesi kemiklerin ileri derecede incelmesine sebep olursa, özellikle kalça kemiğinin çok küçük travmalarında kırılmasına sebep olur. Ayrıca omurga kemiklerinde çökme kırıkları meydana gelebilir.    

           

Diğer organlar

 

Menopozla beraber uykusuzluk, depresyon ve cinsel isteksizlik sıkça görülen şikâyetlerdir. Ciltte de kuruma, incelme ve kırışıklıkların artma da gözlenir. 

 

Menopozda Tedavi Gerekli mi? Tedavi Alternatifleri Nelerdir?       

                  

Önceleri doğal bir süreç olarak kabul edilen menopoz, kadın yaşama süresinin artması ile önem kazandı. Çünkü kadınlar 1/3 gibi çok önemli bir yaşam dilimini hormondan yoksun olarak geçirmektedirler. Oysa uzun yaşamak kadar kaliteli ve sağlıklı yaşam da önemli. Bu sebeple hormonal tedaviler bu amaçla uygulanmaya başlandı. Birçok hormonal preparat üretilmeye başlandı. Fakat burada özellikle doğal hormonlara en yakın yapıda ve etkide olmasına dikkat edilmektedir. Genel olarak tedavi 2'ye ayrılmaktadır.  Rahmi alınmış olan kadınlar ve rahmi bulunan kadınlar. Rahim ameliyatla alınan kadınlarda sadece sürekli olarak östrojen verilmektedir. Rahmi bulunan kadınlarda rahim kanserinden korumak için östrojene ilaveten progesteron içeren preparatlar da verilmektedir. Bu ikili hormon tedavisi de adet görülebilmesi için siklik olarak verilir ve bu rejimi kullanan kadınlar düzenli adet olurlar. Adet görmek istemeyen veya hormon tedavisine 55 yaşından sonra başlayan kadınlara sürekli olarak östrojen ve progesteron preparatı verilmektir. 

 

Türkiye'de eczanelerde satılan bazı ilaçlar:

  • Sadece östrojen içerenler: Premarine tab, Estrofem tab, Estraderm flaster, Climara flaster                      
  • Sadece progesteron içerenler: Farlutal tab, Duphaston tab                                                                         
  • Hem östrojen hem progesteron içerenler: Climen tab, Divina tab, Premelle tab.

Hormon tedavisinde değişen görüşler

 

2003 yılında yayınlanan makaleler ve araştırma sonuçlarına göre özellikle iki hormon içeren preparatların 4 yıldan fazla kullanılmasında meme kanseri riski arttığı bildirilmektedir. Sadece östrojen verilen rahmi alınan kadınlarda ise uzun süre kullanılabilir. Fakat yeni yayınlar çıkana kadar bu konuda da çekingen davranmakta fayda vardır.

 

Kemik erimesinin (osteopoz) engellenmesi için neler yapılmalı?    

               

Menopoz döneminde başlayan kemik erimesinin engellenmesinde en önemli rolü hormonal ilaçlar rol oynar. Fakat bunun yanına kalsiyumdan zengin besinler, egzersiz ve her gün yaklaşık 1000 mg kalsiyum hapı kullanmak gerekir. Eğer kemik erimesi ileri düzeylerde ise kemik yapımını uyaran ilaçlar da kullanmak gerekmektedir. 

 

Menopoz'da hangi tetkikler yapılmalı ve Jinekolojik kontroller ne sıklıkta yapılmalıdır? 

 

Menopozdaki kadınlarda 6 ay aralarla rutin jinekolojik muayene ve meme muayenesi yanında ultrasonografi ile rahim iç zarı kalınlık ölçümleri gerekmektedir. Yılda bir kez vaginal smear ve Mamografi yapılmalıdır. Eğer memede bazı sorunlar varsa 6 ay arayla meme ultrasonorafi de gerekebilir. Menopoz başında kemik yoğunluğu ölçümü yeterlidir. Eğer hormon kullanılıyorsa kemik yoğunluğu tekrar bakılması gereksizdir. Fakat hormon kullanılmıyorsa yılda bir kez kemik yoğunluğu ölçülmesi gereklidir. 

 

Menopozdaki Problemler 

 

Vaginal Kanamalar

 

Menopoz sonrası görülen kanamaların mutlaka sebebi araştırılmalıdır. Sebep olarak polip, rahim iç zarı kalınlaşması veya rahim kanseri gösterilebilir. Teşhis amacıyla rahim içinden biyopsi alınması gerekebilir.

 

Vaginal kuruluk

 

Hormon yetersizliği belirtisidir ve özellikle hormonal tedavi almayan kadınlarda görülebilir. Lokal krem veya fitiller ile bu şikâyetler giderilebilir.

 

İdrar yanması ve idrar kaçırma

 

Yapılan tahlillerde iltihabi bir sorun saptanmamışsa hormon yetersizliğine bağlı olduğu kanaatine varılır. Lokal krem veya fitiller faydalı olabilir.

 

Gizlilik ve Güvenlik              Yasal Kullanım             Tavsiye Et              Internete Giriş Sayfası Yap              Sık Kullanılanlara Ekle              Geri              İleri
© MAYAKLİNİK SAĞLIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
Online :  |  Bugün : 201 |  Bu hafta : 0 |  Bu ay : 8083 |  Toplam : 72545